Skip to content
pl_PL PLus ENG

Nowy Sącz: Pierwszy dzień peregrynacji symboli ŚDM

W środę 11 maja w Nowym Sączu odbyły się uroczystości związane z peregrynacją symboli Światowych Dni Młodzieży. W wydarzeniu wzięli udział Zastępcy Prezydenta Miasta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech, sekretarz miasta Edyta Brongiel oraz przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor.

20160511_peregrynacja_symboli_sdm_7

Symbole przyjechały do Nowego Sącza bezpośrednio z okręgu dębickiego, gdzie towarzyszyły wiernym przez poprzednią dobę. Na trasie do naszego miasta towarzyszyła im asysta motocyklowa, która wjeżdżając na sądecki rynek wywarła niesamowite wrażenie na wszystkich obecnych.
Po uroczystym powitaniu znaków przed bazyliką św. Małgorzaty, zgromadzeni wspólnie udali się na Eucharystię pod przewodnictwem Prepozyta Kapituły Kolegiackiej ks. dr Jerzego Jurkiewicza. Dla licznie zebranych w kościele osób homilię wygłosił ks. Janusz Faltyn, Okręgowy Duszpasterz Młodzieży i Prefekt Światowych Dni Młodzieży. Uroczystego charakteru Mszy Świętej nadał swoją posługą wolontariat muzyczny. To wszystko przyczyniło się do możliwości wyjątkowego przeżycia tego najważniejszego, duchowego wydarzenia przed Tygodniem Misyjnym w naszym mieście.

Po zakończonej Eucharystii symbole ŚDM, niesione przez młodzież, wędrowały w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. W tym czasie animatorzy i wolontariusze mieli okazję dotknąć znaków, które kiedyś trzymał św. Jan Paweł II, papież Benedykt XVI oraz papież Franciszek. Młodzi mieli możliwość ponieść ikonę i krzyż, poczuć ich ciężar, bliskość, zdobyć doświadczenie, które pozostanie na całe życie.
Celem trasy Drogi Krzyżowej był kościół św. Kazimierza, w którym odbyło się czuwanie oraz Apel Jasnogórski, który tak jak Msza Święta, transmitowany był na żywo w radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. W trakcie tych wydarzeń powstała niemalże niekończąca się kolejka do ucałowania symboli ŚDM, ponieważ zgromadzeni na peregrynacji Sądeczanie mieli ogromną potrzebę adorowania znaków odkupienia człowieka.

Na wieczorne czuwanie symbole w asyście sądeckiej Straży Pożarnej udały się do parafii św. Heleny, gdzie równie licznie zebrali się mieszkańcy dekanatu Nowy Sącz – Zachód. Tam też, z potrzeby serca miejscowa ludność adorowała Jezusa modląc się pod znakiem Krzyża i wizerunkiem Matki Bożej Salus Populi Romani. Ponieważ peregrynacja w każdym okręgu trwa jedynie niecałą dobę, parafianie św. Heleny musieli szybko pożegnać znaki, które przewiezione zostały do parafii św. apostołów Filipa i Jakuba w Mystkowie, gdzie pozostaną przez całą noc, a towarzyszyć będą im mieszkańcy tej i okolicznych miejscowości.

11 maja okazał się niewątpliwie wspaniałym dniem na ziemi sądeckiej. Skorzystała z niego duża liczba osób, które zatrzymały się na chwilę przed znakiem odkupienia, pozwalając sobie na refleksję nad własnym życiem oraz na wspomnienia świętego Jana Pawła II.