Skip to content
pl_PL PLus ENG

Nowy Sącz: Drugi dzień peregrynacji i pożegnanie symboli ŚDM

Czwartek, 12 maja był na Sądecczyźnie drugim i zarazem ostatnim dniem peregrynacji krzyża i ikony Matki Bożej – symboli Światowych Dni Młodzieży w okręgu. W uroczystościach związanych z tym wydarzeniem udział wzięli Zastępca Prezydenta Miasta Wojciech Piech, sekretarz miasta Edyta Brongiel, przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor, licznie zgromadzeni duszpasterze okręgu nowosądeckiego, młodzież oraz parafianie z poszczególnych kościołów.

20160512_sdm_10

W okręgu nowosądeckim symbole Światowych Dni Młodzieży nie pozostały samotne nawet przez krótką chwilę. Nocą z 11 na 12 maja w parafii św. apostołów Filipa i Jakuba w Mystkowie zostały powitane przez tłumnie zebranych parafian, którym  w spotkaniu ze znakami nie przeszkodziła nawet bardzo późna godzina. Uroczystemu wprowadzeniu znaków towarzyszyła oprawa muzyczna Orkiestry Dętej w Mystkowie. Młodzież z tej parafii prowadziła czuwanie od północy do drugiej w nocy, co zasługuje na uznanie, bo w dniu następnym wszyscy udali się do szkół i do pracy. Adoracja Krzyża i Ikony Matki Bożej, na którą wcześniej zapisywały się rodziny o wyznaczonych godzinach trwała aż do szóstej rano. Nowy dzień powitano Mszą Świętą, po której symbole przewiezione zostały do parafii Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach. Tam podczas krótkiego czuwania znaki odwiedziła młodzież oraz dzieci z miejscowych szkół.
Po raz kolejny w asyście straży pożarnej symbole powróciły na teren naszego miasta, gdy znalazły się w miejscu bezpośrednio związanym z młodymi i z papieżem Polakiem, w Szkole Podstawowej nr 21 im. Św. Jana Pawła II. To spotkanie było świętem dla całej szkoły, w które zaangażowali się zarówno uczniowie, nauczyciele jak i dyrekcja. – To historyczny dzień dla naszej szkoły – zaznaczyła dyrektor placówki, pani Halina Węgrzyn.
Znaczenie symboli ŚDM wyjaśnił ks. dziekan dekanatu Nowy Sącz–Wschód Kazimierz Markowicz. – Święty Jan Paweł II wybrał krzyż jako symbol Światowych Dni Młodzieży , bo w życiu trzeba pokonać wiele trudności. Obok znajduje się ikona Matki Bożej, która nam w tych trudnych chwilach pomaga – wyjaśnił ks. dziekan.
Ks. Kazimierz zaznaczył też, że  św. Jan Paweł II wprawdzie nie jest obecny na uroczystości fizycznie, ale jest obecny duchem, właśnie poprzez symbole ŚDM.
Przed szkołą utworzył się chór, który zaśpiewał między innymi Hymn „Błogosławieni Miłosierni”, a parafialni animatorzy zwrócili się do swoich rówieśników z entuzjastycznym zaproszeniem i zachętą do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. – Dla nas Światowe Dni Młodzieży to po pierwsze chęć spotkania się z innymi młodymi ludźmi, a po drugie umocnienia naszej wiary – podkreślili. Życzenia dla wszystkich uczestników spotkania złożyła w imieniu samorządu miasta Nowego Sącza pani Halina Wiśniowska z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Szczególnie wzruszające były intencje modlitw kierowanych do św. Jana Pawła II przez dzieci. – Żeby Zuzia wyzdrowiała… Żeby mój tata mniej pracował i częściej był ze mną… Żeby w Europie był pokój… – modliły się dzieci. Na zakończenie uroczystości wszyscy – dzieci, młodzież i dorośli wzięli się za ręce. W radosnej atmosferze symbole powróciły do Krzyżobusa, aby udać się do kolejnego miejsca, w którym były już wyczekiwane.

Tym razem znaki oddaliły się na południe naszego okręgu do parafii pw Nawiedzenia NMP w Nawojowej. Również w tym miejscu czekała na nie młodzież z miejscowych oraz nowosądeckich szkół. Podczas półtora godzinnego czuwania utworzyła się długa kolejka ludzi, którzy w postawie klęczącej zbliżali się do Krzyża i Ikony, aby przez chwilę być blisko symboli, modlić się pod nimi oraz zawierzyć swoje sprawy. Młodzi po raz kolejny dali piękne świadectwo swojego przywiązania oraz szacunku do Krzyża i Matki Bożej.
W Nawojowej odbyła się kolejna Msza Święta, podczas której homilię do młodych wygłosił dziekan ks. Kazimierz Markowicz. Po Eucharystii symbole wróciły do bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu, gdzie zebrali się ludzie pragnący pożegnać znaki, gdyż w tym miejscu peregrynacja w naszym okręgu dobiegła końca. Na zakończenie sądeczanie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej oraz wspólnie pomodlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego, zawierzając Bogu ludzi młodych oraz dzieło Światowych Dni Młodzieży. Po tym, symbole odjechały w stronę Tarnowa, do ostatniego okręgu w naszej diecezji który przyjmuje te święte znaki, aby następnie przekazać je młodzieży greko-katolickiej.
Wydarzenie peregrynacji, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć było pięknym doświadczeniem nie tylko dla ludzi młodych. Symbole przywróciły pamięć o świętym Janie Pawle II, ukochanym rodaku wszystkich Polaków, dzięki któremu tysiące młodych osób w Polsce, a miliony na świecie klęka przed Krzyżem i całuje obraz Matki Bożej.

Pożegnanie symboli ŚDM odbyło się podczas nabożeństwa w Bazylice Świętej Małgorzaty, któremu przewodniczył Prepozyt Kapituły Kolegiackiej ks. dr Jerzy Jurkiewicz wraz z ks. Januszem Faltynem, Prefektem Światowych Dni Młodzieży oraz duszpasterzami okręgu nowosądeckiego.
Również podczas popołudniowych uroczystości obecne były władze miasta Nowego Sącza – Zastępca Prezydenta Wojciech Piech, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor oraz sekretarz miasta Edyta Brongiel. W sądeckiej Bazylice zgromadzili się także mieszkańcy i młodzież towarzysząca symbolom Światowych Dni Młodzieży przez niemal całą ostatnią dobę.

Jeszcze tego samego dnia Krzyż i ikona Matki Bożej zostały przewiezione do Kościoła pw. bł. Karoliny w Tarnowie, gdzie rozpoczął się kolejny etap peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży.