Skip to content
pl_PL PLus ENG

Pożegnanie Tygodnia Misyjnego w wielkim stylu! Golec uOrkiestra na sądeckim Rynku

„Już dawno nie przeżywaliśmy takich wspaniałych emocji” – zgodnie przyznawali uczestnicy Festiwalu Młodych na sądeckim Rynku, który był jednocześnie pożegnaniem pielgrzymów z francuskich diecezji Nantes i Dijon, biorących udział w Tygodniu Misyjnym w Nowym Sączu. Najpierw Bożą Energię przekazywał zespół ABM z Bochni wraz ze swoim energetycznym opiekunem ks. Tomaszem Biernatem, a zwieńczeniem wieczoru był koncert Ambasadorów Światowych Dni Młodzieży – zespołu Golce uOrkiestra! Wydarzenie poprowadzili Małgorzata Grybel i ks. Janusz Faltyn.

20160724_koncert_golec_uorkiestra_116

Na płycie Rynku nie mogło zabraknąć gospodarzy miasta – Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, Zastępcy Prezydenta Wojciecha Piecha, Przewodniczącej Rady Miasta Bożeny Jawor i Wiceprzewodniczącego Tomasza Cisonia. Na wieńczącym Tydzień Misyjny koncercie byli również obecni proboszczowie sądeckich parafii i goście z Francji, a wśród nich m.in. biskup Diecezji Nantes Jean-Paul James, ks. dr Jerzy Jurkiewicz z Bazyliki św. Małgorzaty, ks. dr Jan Siedlarz i ks. Stanisław Czachor z Parafii św. Kazimierza oraz ks. Józef Wojnicki.

20160724_koncert_golec_uorkiestra_136
Jak przyznał po koncercie Ryszard Nowak: – To było wspaniałe święto nas wszystkich! Cieszę się bardzo, że mogliśmy się spotkać w tak wyjątkowej atmosferze i nie tylko wspólnie modlić, ale także przeżywać niesamowite chwile z Ambasadorami Światowych Dni Młodzieży, zespołem Golec uOrkiestra. Muszę przyznać, że dawno na sądeckim Rynku nie było tak niepowtarzalnej atmosfery. To zasługa naszych gości z Francji, ale także wszystkich Sądeczan, którzy wspólnie z pielgrzymami z Nantes i Dijon świętowali zakończenie Tygodnia Misyjnego. 

Program Festiwalu Młodych rozpoczął się od występu młodzieżowego zespołu z Bochni – ABM, który porwał publiczność zgromadzaną przez ratuszem i rozpoczął wielkie święto Sądeczan i pielgrzymów z Francji.  Kolejne muzyczne prezentacje były przeplatane prezentacjami grup z diecezji Nantes i Dijon, podczas których wszyscy uczyli się bretońskiego tańca, hymnu Burgundii, a na scenie wystąpiła także niepełnosprawna młodzież „Miłosierni św. Rafała” oraz grupa taneczna z partnerskiego dla Nowego Sącza miasta La Baulle, gdzie podczas Euro 2016 stacjonowała Reprezentacja Polski w piłce nożnej. Podczas tego wyjątkowego wieczoru uczestnicy Festiwalu Młodych wysłuchali również wzruszającego świadectwa małżeństwa Katarzyny i Grzegorza, którzy opowiadali o swojej drodze do Boga.

20160724_koncert_golec_uorkiestra_148

Dziękując za szczególną gościnność Sądeczan i wspaniałe chwile podczas Tygodnia Misyjnego, biskup Jean-Paul James podkreślił, że w dzisiejszych trudnych czasach, pełnych niebezpieczeństw i przemocy trzeba pamiętać o tym, co może zmienić świat na lepsze: – Czy to będzie przemoc? Czy to będzie nienawiść? Jedna rzecz zmieni nasz świat – przyjaźń. Przyjaźń między narodami, między Francuzami i Polakami, między Nowym Sączem i La Baulle i przyjaźń z Bogiem. Niech żyje przyjaźń!
Podziękowania dla władz miasta Nowego Sącza, wszystkich wolontariuszy, osób i instytucji, które wspierały organizację Tygodnia Misyjnego w Nowym Sączu, przekazał Prefekt Światowych Dni Młodzieży i koordynator w okręgu nowosądeckim ks. Janusz Faltyn.
Kulminacyjnym punktem  wydarzenia był koncert zespołu Golec uOrkiestra, który jest Ambasadorem Światowych Dni Młodzieży. Bracia Golcowie przekazali sądeckiej publiczności i francuskim gościom ogromną porcję muzycznej energii i spontanicznej radości. Oprócz znakomitych i doskonale znanych przebojów, wykonali również piosenki nawiązujące do wielkiego święta młodych w Krakowie.
Gościnnie na scenie przed ratuszem wystąpił Ivan Komarenko, który do Nowego Sącza przyjechał z grupą afrykańskich dzieci. Cały koncert zakończył się wspólnym wykonaniem przez zespół Golec uOrkiestra, pielgrzymów z Francji i wolontariuszy ŚDM ulubionej przez Papieża Jana Pawła II „Barki” oraz hymnu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – „Błogosławieni Miłosierni”.

Pobierz zdjęcia: