Skip to content
pl_PL PLus ENG

Rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży

W Krakowie rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży. Najważniejszym punktem rozpoczynających się ŚDM będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem, ale to niejedyne wydarzenie spotkania tysięcy młodych pielgrzymów z całego świata.

Na program Światowych Dni Młodzieży składają się centralne dni spotkań młodzieży z papieżem Franciszkiem oraz towarzyszące im wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak liturgie, katechezy, spotkania ze wspólnotami i ruchami religijnymi oraz koncerty i przedstawienia.

Oficjalne otwarcie Światowych Dni Młodzieży zaplanowano na dziś, na godz. 17:30. O tej porze na krakowskich Błoniach rozpocznie się msza święta połączona z ceremonią otwarcia ŚDM. Nabożeństwu przewodniczył będzie kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II. W oczekiwaniu na nabożeństwo i ceremonię otwarcia będzie można od 9:00 posłuchać prelekcji w różnych językach (stadion Cracovii).

Dzień pierwszy: papież Franciszek w Krakowie

Przylot papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży planowany jest na jutro, 27 lipca (środa). Papieski samolot ma wylądować na lotnisku w Balicach około godz. 16:00.

Godzinę później papież ma przyjechać na Wawel i spotkać się z korpusem dyplomatycznym i odbyć rozmowę z Prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą.

O godz. 18:30 w katedrze na Wawelu zaplanowano spotkanie z polskimi biskupami. Podczas spotkania odbędzie się cicha modlitwa przy Konfesji św. Stanisława, gdzie są też wystawione relikwie św. Jana Pawła II. Podczas spotkania odbędzie się również uczczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy za ołtarzem i przemówienie papieża Franciszka.

Wieczorem dostojny gość uda się do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Po kolacji papież Franciszek, tak jak kiedyś Jan Paweł II pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem.

Dzień drugi: Częstochowa i Kraków

28 lipca (czwartek) o godz. 7:40 papież uda się na lotnisko w Balicach, żeby odlecieć do Częstochowy. Po drodze zatrzyma się w klasztorze Sióstr Prezentek. Razem z siostrami tej wspólnoty i uczniami szkół przez nie prowadzonych pomodli się w ciszy przy wejściu do kaplicy Jana Chrzciciela i Jana Apostoła.

Na godz. 9:45 zaplanowany jest przyjazd do klasztoru jasnogórskiego i modlitwa w kaplicy cudownego obrazu Czarnej Madonny. O 10:30 rozpocznie się centralny punkt pobytu w Częstochowie – msza święta z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Mszę koncelebrować będą biskupi i liczni polscy kapłani, a udział w mszy zapowiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i przedstawiciele najwyższych władz kraju.

Po południu papież powróci do Krakowa. O godz. 17:00 prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekaże papieżowi Franciszkowi klucze do miasta. Dostojny  gość uda się następnie na Błonia (tramwajem!). W tramwaju papieżowi będzie towarzyszyć młodzież niepełnosprawna.

O 17:15 papież przejedzie papamobile pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Błoniach (ich liczbę szacuje się na około 600 tysięcy). Ceremonia powitania ma potrwać około 1,5 godziny. Wieczorem papież powróci do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Po kolacji znów ma się pokazać w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Dzień trzeci: Auschwitz-Birkenau i Kraków

29 lipca (piątek) rozpocznie się o 7:00 prywatną mszą świętą w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. O godz. 9:30 rozpocznie się wizyta na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz.

Wizyta związana jest między innymi z faktem, że w tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego. Papież Franciszek uda się pieszo na teren byłego obozu, przechodząc samotnie przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 papież spotka się osobiście z 15 osobami ocalałymi z obozu. Na zakończenie pomodli się w celi męczeństwa o. Kolbego.

O 10:30 rozpocznie się wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Birkenau. Papież pomodli się przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu i spotka się z 25 „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”. Na zakończenie wizyty papież wygłosi przemówienie do około tysiąca gości zgromadzonych na placu.

Po południu papież powróci do Krakowa. Na godz. 16:30 zaplanowany jest przyjazd do Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. W hallu szpitala na gościa oczekiwać będzie około 50 chorych dzieci wraz z rodzicami. Papież wygłosi do nich przemówienie, a następnie zwiedzi wybrane pomieszczenia szpitala.

O godz. 18:00 na krakowskich Błoniach rozpocznie się Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży z całego świata.  Na zakończenie Drogi Krzyżowej papież Franciszek wygłosi krótkie przemówienie do zebranych. Po kolacji podobnie jak w poprzednich dniach ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Dzień czwarty – Łagiewniki

30 lipca (sobota) rozpocznie się od wizyty w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach (godz. 8:30). W kaplicy świętej Faustyny Kowalskiej razem z siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczętami, którymi zakonnice się opiekują, papież pomodli się przed grobem św. Faustyny.

O godz. 9:15 rozpocznie się liturgia pojednania z udziałem młodzieży z całego świata. Papież wyspowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Papież Franciszek jest trzecim – po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI – papieżem, który nawiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i pierwszym, który w nim będzie spowiadał.

O godz. 10:30 rozpocznie się msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami z całej Polski. W weźmie udział około 2 tysięcy osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów. Kolejne 5 tysięcy osób będzie mogło uczestniczyć w mszy świętej na placu przed świątynią.

O godz. 13:00 papież Franciszek zje obiad z arcybiskupem krakowskim i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów.

O godz. 19.00 papież przyjedzie na Campus Misericordiae, gdzie pół godziny później rozpocznie się czuwanie modlitewne z młodzieżą.

Dzień piąty – Kraków

Dzień 31 lipca (niedziela) rozpocznie się o 8:45 przyjazdem papieża na Campus Misericordiae i błogosławieństwem dwóch budynków Caritas: Domu Miłosierdzia dla osób ubogich i starszych oraz Domu Chleba – magazynu z żywnością dla potrzebujących.

O godz. 10:00 rozpocznie się msza święta posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży. Podczas nabożeństwa odbędzie się rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia i ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Na godz. 17:00 zaplanowano przyjazd papieża Franciszka do Tauron Areny na spotkanie z wolontariuszami i Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 oraz dobroczyńcami spotkania młodych z całego świata.

Papież przyjedzie do Balic o18:15. Tam, w części wojskowej lotniska, odbędzie się ceremonia pożegnania dostojnego gościa.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Katechezy (środa, czwartek, piątek)

Katechezy są głoszone w różnych językach przez biskupów pochodzących z całego świata. Tematem jest przesłanie „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7), wybrane przez papieża Franciszka na temat XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Katechezy odbędą  się na terenie całego miasta, zarówno w kościołach, jak i w innych miejscach.

Podczas katechezy kapłani przygotowywać młodzież do zrozumienia sensu sakramentu pokuty i pojednania. Wszystkie katechezy są zwieńczone celebracjami eucharystycznymi.

Festiwal Młodych (wtorek, środa, czwartek, piątek)

Jest to program religijny i artystyczno-kulturalny, który odbywa się popołudniami i wieczorami. W ramach Festiwalu można wybrać się na różnorodne koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe, teatralne etc. Festiwal Młodych jest ofertą przygotowaną dla pielgrzymów przez pielgrzymów – każdy ma szansę wziąć w nim udział nie tylko jako widz, ale także jako artysta czy organizator.

O duchowy aspekt Festiwalu Młodych dbają wspólnoty, zgromadzenia i ruchy religijne. Miejscem odbywania się Festiwalu są kościoły Krakowa i okolic, place, parki, skwery i ogrody, a także boiska, hale, stadiony sportowe i instytucje kulturalne.

Centrum Powołaniowe (wtorek, środa, czwartek, piątek)

Targi Powołaniowe to okazja do zaprezentowania swojej działalności dla zgromadzeń zakonnych: katolickich szkół i uczelni wyższych, wydawnictw religijnych, organizacji misyjnych, ruchów i wspólnot krajowych i międzynarodowych.

Ich celem jest wskazanie młodym pielgrzymom rozmaitych dróg realizacji powołania w Kościele oraz zachęta do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czego Bóg oczekuje od każdego z nas.

Spotkanie wolontariuszy z papieżem (niedziela)

Na zakończenie każdych Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek spotka się z tymi, bez których organizacja ŚDM nie byłaby możliwa. Papież podziękuje tysiącom wolontariuszy z całego świata za trudy organizacji SDM.

W galerii zdjęcia z pobytu pielgrzymów w Nowym Sączu.