Skip to content
pl_PL PLus ENG

Od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii

– Zegar umieszczony na fasadzie Bazyliki Mariackiej w sercu historycznego Krakowa odmierzał dni, godziny, minuty i sekundy dzieląc nas od chwili, którą teraz przeżywamy – tymi słowami kardynał Dziwisz inaugurował Światowe Dni Młodzieży.

27950213093_38fc61115a_k

Na rozpoczęcie uroczystej mszy otwierającej Światowe Dni Młodzieży jako pieśń na wejście zabrzmiał hymn „Błogosławieni miłosierni”. Później metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przywitał zgromadzonych na krakowskich Błoniach pielgrzymów w wielu językach. Przywitał ich w mieście świętego Jana Pawła II, mieście, w którym w sposób szczególny przeżywamy tajemnicę Bożego Miłosierdzia.
Na ołtarzu od wędrującej Iskry Bożego Miłosierdzia zapalono Ogień symbolizujący ciepło i żar miłości Bożej, która dokonuje przemiany wnętrza człowieka. To właśnie ten znak będzie towarzyszyć młodym przez wszystkie Wydarzenia Centralne, a w niedzielę papież Franciszek przekaże go im przy rozesłaniu.

Dla podkreślenia bliskości z tradycją wschodniego Kościoła Ewangelię odśpiewano w obrządku rzymskim i bizantyjsko-słowiańskim. Tym sposobem zaznaczono obecność tych dwóch tradycji w Polsce już od samego początku pojawienia się wiary chrześcijańskiej.
Nawiązując do słów Ewangelii i potrójnego pytania o miłość Piotra do Jezusa, kard. Dziwisz zachęcił przybyłych na Błonia do postawienia sobie trzech pytań i szukania na nie odpowiedzi.

NEWS_PHOTO_15
Na pierwsze z nich „Skąd przychodzimy?”, kardynał odpowiedział – Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. – Ale są wśród nas młodzi – kontynuował – w krajach, których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Zaznaczył też, że każdy przychodzi z osobistymi doświadczeniami przeżywania Ewangelii.

Odpowiedzią na drugie pytanie „Gdzie dziś jesteśmy?” kardynał opowiadał o Krakowie, jako dawnej stolicy Polski, do której tysiąc pięćdziesiąt lat temu dotarło światło wiary. Mówił też o naszych sprawach, lękach, nadziejach i polecił, aby je wszystkie powierzyć Bogu.
Odpowiadając na trzecie pytanie „Dokąd zmierzamy?” kardynał zaznaczył, że musimy już sami sobie odpowiedzieć. Jednakże metropolita zachęcił pielgrzymów, by ten czas spotkania w Krakowie wykorzystać jak najlepiej. – Słuchajcie katechez głoszonych przez biskupów, wsłuchujcie się w głos papieża Franciszka – mówił.

Pielgrzymi mimo deszczowej pogody nie tracili ducha.  Pełni wiary, ale też oczekiwań uczestniczyli w spotkaniu na Błoniach.
– Ceremonia Otwarcia była wspaniała. Najlepszy był moment, w którym słońce przebiło się przez chmury i mogliśmy zobaczyć światło. To było piękne – mówił Chris Zaraidonis z Grecji.
– Wierzę, że Światowe Dni Młodzieży dadzą naszemu pokoleniu nową nadzieję – bo żyjemy w czasach gdzie dzieje się wiele tragedii – dodał Vincent Charmet z Francji.

Na zakończenie Eucharystii kardynał Stanisław Dziwisz jeszcze raz przemówił do młodych, którzy  żywo reagowali na każde jego słowo – Chcę wam podziękować za radość, jaką wnosicie w nasze życie swoją obecnością, pomagacie nam jeszcze bardziej przeżywać radość z przynależności do Jezusa Chrystusa i wspólnoty Kościoła.

Na ołtarzu tuż przy zapalonym Ogniu Miłosierdzia obecne były relikwie świętej siostry Faustyny i świętego Jana Pawła II. Były one widzialnym znakiem niewidzialnej obecności Apostołów Miłosierdzia. Pod wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, w udekorowanym kwiatami miejscu, ustawiona była Ikona Salus Populi Romani oraz Krzyż, który Jan Paweł II powierzył młodzieży w Niedzielę Palmową 1984 roku, aby go zanieśli światu jako znak miłości Jezusa do człowieka.

W czasie Ceremonii Otwarcia zabrzmiały  w wykonaniu Orkiestry i Chóru ŚDM dobrze nam znane, polskie pieśni: „Witaj Pokarmie”, „Skosztujcie i zobaczcie”, „Nie bój się, wypłyń na głębię”, ale największy entuzjazm w pielgrzymach wzbudził hymn Światowych Dni Młodzieży z „Jesus Christ you are my life”.

Źródło: www.sdm.krakow.pl
Autor: Ewelina Słomka

Fot. Stanisław Wasiutyński
Fot. Kamil Janowicz