Skip to content
pl_PL PLus ENG

Papież Franciszek po raz pierwszy w Łagiewnikach

14 lat temu papież Jan Paweł II w łagiewnickiej bazylice zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Dziś Ojciec Święty Franciszek po raz pierwszy odwiedził to święte miejsce jako kolejny Apostoł Miłosierdzia.

siostry_lagiewniki_mazur_2

Na łagiewnickich błoniach zgromadzili się głównie mieszkańcy Krakowa, ludzie starsi, rodziny z dziećmi i młodzież. Przybyli na miejsce jeszcze przed wschodem słońca po to, by móc spotkać się z Ojcem Świętym. Wspólne oczekiwanie na papieża, który po raz pierwszy przekroczył próg sanktuarium Bożego Miłosierdzia wypełniła modlitwa i śpiewy.

Papież odprowadzany przez tłumy wiernych przybył do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, by tam w kaplicy św. Faustyny Kowalskiej pomodlić się przy jej relikwiach. Towarzyszyły mu siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, które na tę okazję zjechały się ze wszystkich kontynentów. Obecne były również dziewczęta, którymi siostry się opiekują. Tam papież miał okazję przywitać się z kandydatką do zgromadzenia pochodzącą z Argentyny.

Od Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia otrzymał Dzienniczek św. siostry Faustyny w języku hiszpańskim, obraz Jezusa Miłosiernego, stułę i ornat z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego.

– Dzień dobry wszystkim, Pan dzisiaj chce, żebyśmy jeszcze głę-biej doświadczyli jego miłosierdzia, abyśmy nigdy nie oddalili się od Jezusa, nawet wtedy, kiedy myślimy, kiedy nam się wyda-je, że ze względu na nasze grzechy jesteśmy najgorsi – mówił papież Franciszek do wiernych zebranych przed Bazyliką Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wspólnie z nimi odmówił „Zdrowaś Maryjo”, a na koniec dodał „Bardzo was proszę, módlcie się za mnie”.

W bazylice Bożego Miłosierdzia papież Franciszek udzielił sakramentu pokuty i pojednania ośmiu osobom (w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim). Początkowo miało to być pięć osób – trzy dodatkowe osoby: dwie dziewczyny i polski zakonnik pracujący we Włoszech zostały wybrane przez służby watykańskie spośród osób, które były w bazylice. Brazylijkę papież spowiadał po portugalsku.

Wśród spowiadanych znaleźli się wolontariusze, którzy od kilku miesięcy pracowali w Komitecie Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży. Przyjechali do Krakowa z różnych krajów, oddając swój czas i talenty na rzecz Spotkania Młodych. Ta cicha posługa za kratkami konfesjonału przypomina, że spowiedź to moment powrotu do Ojca bogatego w miłosierdzie.

Po zakończeniu spowiedzi Ojciec święty otrzymał dar od wszystkich pielgrzymów oraz od kapłanów spowiadających w sanktuarium i spowiadających na całym świecie – obraz Jezusa Miłosiernego. W ten sposób okazano wdzięczność papieżowi za to, że dołączył do grona spowiadających w bazylice Bożego Miłosierdzia i umocnił wszystkich spowiedników, pełniących tu posługę.
W różnych krajach różnie podchodzi się do sakramentu pokuty.

– W Brazylii ludzie spowiadają się przeważnie dwa razy w roku, w Wielki Piątek i w Święto Matki Bożej w październiku – mówił Henrique Pessoa, który przybył do Łagiewnik i modlił się na błoniach przed bazyliką, dodając, że zauważa, że w Polsce wierni spowiadają się częściej. – Myślę, że to też dzięki Janowi Pawłowi II, który poprzez kult Bożego Miłosierdzia zaszczepił w waszych sercach gorącą wiarę – mówił.

Po liturgii pojednania Franciszek odmówił „Zdrowaś Maryjo” i jeszcze raz poprosił o modlitwę za siebie. Następnie wyruszył do Sanktuarium Jana Pawła II, by tam celebrować mszę, w której wezmą udział polscy kapłani, osoby konsekrowane i seminarzyści.

Ewelina Słomka

O znaczeniu sakramentu pokuty tak mówi ks. Krzysztof Porosło, pracujący w zespole przygotowującym liturgicznie Wydarzenia Centralne ŚDM:

– Celebracja sakramentu pokuty i pojednania jest bogactwem polskiego Kościoła, które możemy ofiarować zachodniemu światu. Bardzo często młodzież z Zachodu nie zna tego sakramentu, bo już się go tam nie praktykuje. Dlatego powinniśmy pokazywać naszym braciom i siostrom potrzebę tego sakramentu; tego, że człowiek, kiedy staje wobec Pana Boga, jest grzesznikiem, który potrzebuje najpierw doświadczyć miłosierdzia,a potem może się z Nim zjednoczyć, karmić się Jego ciałem. Jestem przekonany, że to jest element, który powinniśmy najbardziej eksponować w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Źródło: www.sdm.krakow.pl