Skip to content
pl_PL PLus ENG

Panama czeka na młodzież z otwartym ramionami

O nadziejach związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży mówili podczas konferencji prasowej biskupi z Panamy.

– Panama to pierwsza diecezja na kontynencie amerykańskim utworzona w 1513 roku. Stanowi pomost pomiędzy dwoma kontynentami. To stąd wyruszali misjonarze. To jest dla nas wyzwanie, chcemy być kościołem wychodzącym i bliskim, a Światowe Dni Młodzieży dadzą nam szansę na dotarcie do peryferii, o których mówi papież Franciszek. Dla naszej młodzieży będzie to olbrzymia szansa do spotkania z Bogiem, zwłaszcza w kraju gdzie wielu ludzi dotyka ubóstwo, często też stają się ofiarami przemocy i  narkotyków. Wielu decyduje się też na emigrację. Jeśli uda nam się zorganizować ŚDM, to będzie to rodzaj balsamu na te trudne doświadczenia, a zarazem dla wielu sposób na odkrycie na nowo drogi jaką ma Pan Bóg dla każdego z nich – powiedział abp José Domingo Ulloa Mendieta z Panamy.

Jakie owoce przyniosły Światowe Dni Młodzieży w Krakowie dla Panamy
– Panama jest małym krajem, jeśli chodzi o terytorium i liczbę  mieszkańców. Zajmuje 80 tys. kilometrów kwadratowych, a liczba ludności to niemal cztery miliony mieszkańców. Pytają nas czy Panama jest w stanie zorganizować ŚDM? Ja odpowiadam, że pytano nas przed budową Kanału Panamskiego czy sobie poradzimy? – poradziliśmy. Pytano czy poradzimy sobie z utrzymaniem kanału? Dziś nim administrujemy, i ciągle się rozwija. Czyli z organizacją ŚDM też będziemy się starali poradzić – mówi kardynał José Luis Lacunza Maestrojuan.

– Dewizą Panamy jest hasło: Most łączący światy. Stąd Panama może stać się mostem łączącym młodzież, zwłaszcza latynoamerykańską. Chciałbym, by ŚDM przybliżyły do Boga nowych Panamczyków i latynoamerykanów, by mogli z odwagą budować przyszłość dla siebie i tych wśród których przebywają – dodaje kardynał z Panamy.

– Kościół panamski ma 500 letnią tradycję i od samego początku szedł ręka w rękę z historią swego narodu. Naród jest bardzo wierzący, od początku utworzony na oddanej miłości do  Chrystusa, posiadający wiele tradycji i symboli. Mocno opiera swą wiarę na kulcie Matki Bożej, która dla Panamy jest Matką Narodów. Światowe Dni Młodzieży w Panamie będą inne niż te które znamy. Będzie wiele słońca, wiele tańca i wiele muzyki. Panama to kraj ludzi z różnych kultur, to kraj spotkań, gdzie nikt nie czuje się obcy. Taki jest też kościół panamski – ciepły, pełen radości i fiesty. Chcielibyśmy je zorganizować przynajmniej na takim poziomie jak w Polsce – zapewnia bp Manuel Ochogavia Barahona.

– Najpierw staraliśmy się ocenić jakie są nasze możliwości, teraz już kiedy wiadomo, że Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku odbędą się w Panamie możemy już podpisywać pierwsze umowy. Chcemy żeby w Panamie była wielka fiesta, impreza dla wszystkich. Będziemy na to wszystko pracować przez najbliższe miesiące – Victor Chan, członek komitetu, który będzie odpowiadać za przygotowanie ŚDM 2019.

Hierarchowie z Panamy zaprosili do uczestnictwa w ŚDM w Panamie.

– Panama czeka na młodzież z otwartym ramionami. Przybywajcie do nas na statkach, jak przed 500 laty pierwsi misjonarze – zachęcał abp José Domingo.

Rafał Arciszewski

Źródło: www.krakow2016.com